KAYMAKAM DAYANÇ’IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
 
Ne mutlu bizlere ki bugün Cumhuriyetimiz 94 yaşında ve her zamankinden daha güçlü – daha muktedirdir – daha müreffehtir.
Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK “Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir“ diyerek, aslında Cumhuriyet rejiminin de gerekçesini açıklamıştır. Edirne’den Ardahan’a Millet olarak bizleri bir arada tutan, ülkemizin kalkınmasına vesile olan, modern dünya ile entegre olmamızı sağlayan Cumhuriyetin kazanımları öyle çoktur ki;
Temel hak ve özgürlükler bağlamında onurlu bir şekilde insanca yaşamanın, hukukun üstünlüğünün, demokrasi ve insan haklarının, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi ve teminatıdır Cumhuriyet. Ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz nice kazanımları vardır… İşte o yüzden; Cumhuriyetimize sahip çıkmak, koruyup kollamak ve gelecek nesillere güzel bir miras bırakmak, hepimizin birer vatandaşlık görevidir.
 
Cumhuriyete sahip çıkmak demek;
- Her şeyden önce devletini, milletini ve bayrağını sevmek, asla ihanet etmemek demektir.
Tembellik yapmamak, ülkenin kalkınması için çalışmak ve üretmek demektir,
Milli ve manevi değerlere saygılı olmak demektir,
Pozitif bilimlere ve yenilikçi düşünceye açık olmak, gelişen dünyaya ayak uydurmak demektir,
Millet olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmak, dostça ve kardeşçe yaşamak, irbirimize karşı hoşgörülü olmak, farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek demektir,
Ve Şeyh Edebalı’nın “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü düstur edinmektir, Cumhuriyete sahip çıkmak.
 
Şunu açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki, bizim devlet olarak yegâne gayemiz ve idealimiz; ülkemizi gelişmişlik anlamında çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartmak, 80 milyon vatandaşımızın tamamına hak ettiği birinci sınıf hizmeti götürmek ve birinci sınıf hayat standartlarında yaşamalarını sağlamaktır. Ancak takdir edersiniz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük hayallerine ancak huzur ve barış ortamında ulaşabilir. İşte hep beraber görüyor ve yaşıyoruz ki; içeride PKK, FETÖ, DHKP-C, IŞİD ve bilumum taşeron terör örgütleri, dışarıda Irak ve Suriye başta olmak üzere sınırlarımızda yaşanan hadiseler ve ülkemize etkileri, müttefik bildiğimiz ülkelerin hasma hane tutumları ve söylemleri apaçık ortadadır. Geçtiğimiz yıl yaşanan FETÖ’nün hain darbe girişimi ise devletimize yönelik tehditlerin en bariz örneğidir. Tüm bunlar durup dururken olmuyor, asıl sebep Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yükselişini hazmedememek ve kabullenememektir. O yüzden terör örgütlerini kullanarak, 1920’de Sevr Anlaşması ile yapamadıklarını günümüzde farklı türlerde yapmak istiyorlar.
Art niyetli iç ve dış mihraklar şunu asla unutmasınlar ki; Türk Milletinin insanlık tarihi ile eşdeğer köklü geçmişi, kültürü, medeniyeti, devlet tecrübesi ve özgüvene dayalı sarsılmaz iradesi mevcuttur. Bu yönüyle dünya tarihinde her zaman belirleyici bir rol üstlenmiş ve üstlenmeye de devam edecektir. Alman Prof. Fritz Neumark’ın dediği gibi, “Türkleri çıkarırsanız tarih diye bir şey kalmaz”. Bu tespit son derece önemli ve kıymetlidir.
 
Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki;
 
Milli birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere,
Vatanımıza göz dikerek, bölmek isteyenlere,
Huzur ve güven ortamını tehdit eden terör örgütlerine, hak ettikleri gereken ceza verilmektedir, verilmeye de devam edecektir. Gücünü milletten alan devletimizin kudreti çok şükür ki bunların hepsiyle baş etmeye kafidir.  Yeter ki bizler milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim, dostça ve kardeşçe yaşamaya devam edelim.
 
İnanıyoruz ki kısa bir zaman sonra;
 
Bu bölgede terör diye bir şey kalmayacak,
Huzur ve güven ortamı en üst düzeyde tesis edilecek, 
Batı illerimiz nasılsa buralar da öyle olacak,
Çocuklarımız okuyacak; doktor olacak, mühendis olacak, hakim olacak,
Yeni iş sahaları ve istihdam olanakları doğacak,
Bu güzelim yerleri gezmek – görmek üzere akın akın turist kafileleri gelecek…
 
Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için, bu söylediklerimi gerçekleştirmek bizlerin boynumuzun borcudur. Askeri, polisi, tüm kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşı, sivil toplum kuruluşları, siyasi partileri, belediyeleri, muhtarları, iş adamları… El ele, omuz omuza vererek bu işi başaracağız ve aydınlık yarınlara hep birlikte yürüyeceğiz…
 
Sevgili genç kardeşlerim Atatürk diyor ki; Cumhuriyeti biz kurduk, onu sizler yaşatacak ve yükselteceksiniz. O yüzden unutmayınız ki bu ülkeyi daha ileriye taşıyacak ve yüksek ideallerimizi gerçekleştirecek olan da sizlersiniz, sizlere tavsiyem; kendinizi bu sorumluluk bilinciyle geliştirmeniz ve geleceği okuyabilen donanımlı bireyler olmanızdır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın müdafaası noktasında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum. 
                                                                                                                                                                  Murtaza DAYANÇ
                                                                                               Kaymakam
                                                                                                         Belediye Başkan v.