KÜLTÜREL VE SOSYAL YAPI :
İlçe merkezi ve köylerinde düğünler dışında eğlence hayatı yok denecek kadar azdır. Düğünlerde çepik, girani, delilo, lorki, şihani, çaçani, kızlar adlı halk oyunları oynanır. Düğünlerde davul zurna, tef ve kemençe çalınır.
Mahalli giysi olarak şal-şapik denilen ve üste yeleğe benzer kolları bol ceket, alta ise belden aşağı ayağa kadar geniş uzanan bol pantolon giyilir, kumaşı tiftikten dokunan ve diğer kumaşlara göre daha pahalı olan bu kumaş tezgâhları oldukça azalmıştır. Kadın ve kızlar ise özel günlerde, düğünlerde ve bayramlarda ipekli ve simli kumaşlardan yapılan çemçem adı verilen renkli elbise giyerler. Diğer normal günlerde halk medeni kıyafet giyer.
Evler; mahalli malzeme ile , genellikle toprak damlı olarak yapılmıştır.evlerin damları düz, çatı sistemi gelişmemiş, inşaatlar genel olarak taş, kerpiç ve topraktan yapılmıştır.damları kavak ağaçları ile döşenir ve üstüne toprak örtülerek sıkıştırılır, toprak damlar lok taşı denilen bir taşla sık sık gezdirilerek damlanması önlenir.son yıllarda ilçe merkezinde betonarme binalar yapılmaya başlanmıştır. Köylerimize çimento ve demir yeni yeni girmektedir.
Ilçemiz ve köylerinde halk dini icaplara sıkı sıkıya bağlıdır. Yaşlı kuşaklarda bu bağ taassup halini almıştır. Türbe ve ziyaretlere ilgi fazla olup, ilçemiz ve çevresinde 40 'a yakın türbe ve ziyaret yeri mevcuttur.
Ilçemiz ve köylerinde sosyal tesisler yok denecek kadar azdır. Sosyal ve kültürel etkinlik olarak her yıl kurumlar arası kaymakamlık kupası adı altında futbol, voleybol güreş ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir. Turnuva sonunda her dalda dereceye girenlere kupa ve değişik hediyeler verilmektedir.
Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile açılan kursların (bişki-dikiş, makine nakış, kilimcilik ve trikotaj ) yıl sonu sergileri tertip edilmektedir. Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında;Tiyatro, tasavvuf müzüiği dinletisi, şiir dinletisi tarzı etkinliklerin yanı sıra  ilçemiz halk kütüphanesinde halkı aydınlatmak, kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve çevredeki okullar ile diğer eğitim kültür kuruluşları ile işbirliği yapılmış, ayrıca yıl boyunca halk kütüphanesinde kitap okuma saatleri düzenlenmiştir.
İSAY2 Galeri