BASIN AÇIKLAMASI
İlimiz genelinde Nüfus Cüzdanları yerine geçecek olan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları başvuruları 02/01/2017 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır.
T.C kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik kartı başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla, yoğunluklar azalıncaya kadar İlimiz Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü ile ilimize bağlı Kurtalan, Pervari, Eruh, Tillo, Şirvan, Baykan İlçe Nüfus Müdürlüklerinin mesai saatleri hafta içi saat 19.00’a kadar uzatılmış, başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00- 17.00 saatleri arasında alınmaya devam edilmesi kararlaştırılmıştır.
İlimiz Merkez ilçe Nüfus Müdürlüğüne randevusuz olarak başvurulabileceği gibi aynı zamanda Alo 199 hattından veya https://ekimllkrandevu.nvi.gov.tr web sitesinden randevu alarak başvurmak mümkündür. Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğüne randevu alınmadan, doğrudan gidilerek başvuruda bulunulması, yoğunluklara ve uzun bekleme sürelerine neden olmaktadır. Bu nedenle Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılacak başvurularda zaman kaybının önüne geçilmesi amacıyla randevu alınması tavsiye edilmektedir.
Kurtalan, Pervari, Eruh, Tillo, Şirvan, Baykan ilçelerimizde randevu sistemi bulunmadığından dolayı T.C. Kimlik Kartları başvuruların doğrudan nüfus müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
     Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın elinde varolan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
     Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında, "Geçici Kimlik Belgesi" düzenlenmektedir.
     YGS'ye girecek öğrenciler başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımız gerek mevcut nüfus cüzdanlarıyla gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle; sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
     15 yaşını tamamlayanlar kimlik kartı başvurusu yapmak üzere, nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi kimliğini kanıtlayacak bir belge ile birlikte ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet biyometrik fotoğraf ile birlikte başvurulması gerekmektedir.27.02.2017
        Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

     

                

                                                                                 
                                                                                           
 
 
Murtaza DAYANÇ
Eruh Kaymakamı
 
 
MANEVİ DEĞERLERİMİZ